Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma - SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma - SRL-D

Buna ziua,

Doresc sa infiintez o firma care va avea ca domeniu de activitate: mentenanta calculatoare( reparare calculatoare, intretinere retele si comercializarea pieselor pentru reparatia acestora). Intrebarea mea este: In ce cod CAEN ma regasesc?
6201, 6202, 6203 , care este cel potrivit?
Va multumesc!
Eu as opta pentru:

9511 Repararea calculatoarelor şi a echipamentelor periferice
Această clasă include repararea echipamentului electronic, cum ar fi calculatoarele, maşinile de calculat şi echipamentele periferice.
Această clasă include repararea şi întreţinerea de:
-calculatoare de birou
-calculatoare portabile (laptop-uri)
-unităţi de disc magnetic, unităţi optice şi alte dispozitive de stocare
-unităţi de disc optic (CD-RW, CD-ROM, DVD-ROM,. DVD-RW)
-imprimante
-monitoare
-tastaturi
-mouse-uri, joystick-uri şi accesorii pentru acestea
-modemuri interne şi externe
-terminale de computer specializate
-servere
-scanere, inclusiv scanere pentru coduri de bare
-cititoare de cartele inteligente (smart card)
-căşti pentru simularea realităţii virtuale
-proiectoare pentru calculator
Această clasă include de asemenea repararea şi întreţinerea de:
-terminale pentru calculatoare, cum sunt automatele bancare (ATM); puncte de vânzare (POS), ce operează fără comenzi mecanice
-mini-calculatoare portabile (PDA-uri –personal digital asistent)

Această clasă exclude:
-repararea şi întreţinerea echipamentelor de tip modem, vezi 9512
Buna seara,
V-as recomanda sa va indreptati atentia catre codurile:
9511-- Repararea calculatoarelor si a echipamentelor periferice - obiect principal de activitate si 4651- Comert cu ridicata al calculatoarelor, echipamentelor periferice si software-ului - obiect secundar de activitate.
La obiecte secundare de activitate treceti mai multe coduri, in felul acesta, in cazul in care veti hotara vreodata sa va schimbati profilul de activitate nu veti fi nevoit sa platiti taxe suplimentare la ONRC.
Va multumesc pentru raspunsul prompt ! O seara placuta :)