Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Testare psihologica angajati ai universitatilor
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Testare psihologica angajati ai universitatilor

As dori sa stiu daca angajatii universitatilor trebuie sa obtina avizul psihologic anual, la fel ca cei din invatamantul preuniversitar. Daca da, ma puteti ajuta cu cadrul legislativ ? Multumesc.
HG 355/2007 privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor prevede:

(138)Fişa 138. Personal didactic din instituţii de învăţământ
1.Examen medical la angajare:
- examen clinic general
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori)
2.Examen medical periodic:
- examen clinic general - anual
- examen psihiatric - la indicaţia medicului de medicina muncii
- examen coproparazitologic - pentru personalul educativ (educatori) - anual
3.Contraindicaţii:
- leziuni tuberculoase pleuropulmonare evolutive
- tulburări psihice de orice natură
- balbism, disartrie
- tulburări de comportament
- boli infectocontagioase în evoluţie
- alcoolism cronic
ionion2000, utilizator
Daca va referiti la personalul didactic, va trebui sa respectati prevederile HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, anexa 1, fisa nr.138, mentionata de catre utilizatorul ionion2000.
Daca va referiti la alti lucratori/ alte meserii care contribuie la activitatea unei universitati, va trebui sa respectati fisa corespunzatoare activitatii desfasurate, mentionata in anexa 1 la HG nr. 355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare.