Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... CASS pensionari, 5.5%, plafon pensie 740 lei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

CASS pensionari, 5.5%, plafon pensie 740 lei

Conform Legii 95/2006, art 213, pensionarii cu pensii mai mari de 740 lei, datoreaza contributie... etc.
Intrebarea mea este: acest plafon de 740 lei, care 'dateaza' din 2006, nu se mai majoreaza? Acest plafon nu este cumva in legatura cu salariul minim, de exemplu, care s-a majorat intre timp, deci ar trebui corelate aceste date? Ar fi in favoarea pensionarilor. Statul nu are nici un interes sa mareasca acest plafon, dar condtiile financiare (puterea de cumparare) au scazut drastic fata de 2006.
Deci, exista aceasta prevedere legata strict numai de SUMA de 740 lei? Nu este corelata, in legislatie, cu nici o alta notiune, care se modifica in timp? Ramane acest plafon batut in cuie pe veci?
ddd1dorin, utilizator
1. Suma de 740 lei nu este prevazuta inh Legea 95/2006 ci in Codul fiscal:

Art. 296.3
Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale

Contribuabilii sistemelor de asigurări sociale sunt, după caz:
d) pensionarii cu venituri din pensii care depăşesc 740 lei;

2. Asadar este vorba de o suma fixa (care la inceput era legata de salariul mediu brut prognozat pe economie, era de 35% din acesta).