Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Daca azi pleaca un angajat si nu si-a luat concediul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Daca azi pleaca un angajat si nu si-a luat concediul de odihna?

Daca azi pleaca un angajat si nu si-a luat concediul de odihna,cum procedez in acte sa i-l dau? Adica cum ii fac decizia. ?
Ii stabiliti nr de zile de CO neefectuate pe anul in curs si i le platiti pe statul de salarii. Decizia de desfacere a CIM se face normal, cu data de azi.
Daca doriti ii puteti acorda CO in urmatoarele zile si ii desfaceti CIM abia dupa efectuarea CO.
Pe stat nu prea pot sa fac sa apara ca trebuie sa-i dau din data x pana in data y, si acesta mi-a fost la lucru pana ieri. atunci ramane varianta sa-l pun sa-si faca cere de concediu, care sa fie si preaviz?
Daca astazi inceteaza raportul de munca, atunci zilele de CO neefectuate se compenseaza in bani , conform art.146 alin.4 C.mun.
Cornel Vasile, Consilier juridic
@elena
Pe statul de salarii va apare perioada lucrata cu salariu, iar apoi perioada de CO cu indemnizatie de CO. Il puteti pune sa isi faca cerere de reprogramare a CO si sa intre in CO de maine.
Daca azi pleaca un angajat si ...

Nu vad cum de maine isi poate lua CO ...:-/