Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie persoana plecata in Israel
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie persoana plecata in Israel

Datele sunt urmatoarele:
Este vorba despre o persoana plecata in Israel care a lucrat aici 3 ani.
Este posibil ca acesti trei ani sa fie adaugati la pensia din Israel?
Daca da, la ce varsta ar trebui sa faca cerere?
Ar trebui sa ceara o adeverinta de la intreprinderea unde a lucrat sau trebuie sa gaseasca in arhiva cartea de munca?
Ar trebui sa intre in posesia cartii de munca, care poate fi completata cu adeverinta de la firma unde a lucrat pentru castigurile realizate, inclusiv sporurile, respectiv, dupa caz, cu mentiuni despre lucrul in grupe de munca (daca acestea nu sunt mentionate in carnetul de munca). Aceste documente vor fi avute in vedere la calculul pensiei in Israel.
Fiind in prezent plecat in Israel, unde probabil se va pensiona, varsta de pensionare va fi cea mentionata in legislatia din Israel. Se va tine cont si de vechimea in munca, in tara.