Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Urgent! Procedura penala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Urgent! Procedura penala

As dori sa stiu despre ce anume se poate vorbi in cadrul unui subiect de genul
- cercetarea penala cu punerea in miscare a actiunii penale si
- cercetarea penala fara punerea in miscare a actiunii penale. Mai precis, despre ce se poate vorbi si care ar fi diferentele dintre cele doua.
De asemenea, as mai dori sa stiu ce se intelege prin finalizarea urmaririi penale prin inchiderea acesteia.
Va multumesc!
Punerea in miscare a actiunii penale o hotaraste procurorul atunci cand are date si probe certe ce privesc vinovatia invinuitului si prin punerea in miscare a actiunii penale il transforma in inculpat.
Punerea in miscare se poate face in timpul urmaririi penale sau la incheierea acesteia prin intermediul rechizitoriului de trimitere in judecata.
Incheierea urmaririi penale inseamna ca procurorul a incheiat cercetarea penala, are toate datele si probele necesare si poate decide fie: scoaterea de sub urmarire penala , fie trimiterea in judecata.