Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... teapa ing asigurari de viata
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

teapa ing asigurari de viata

intervin in discutia despre asigurari de viata ing mixt25 sau merit ,cum le zic ei astazi am urmatoarea problema in programul mixt25 banii mei erau repartizati astfel:75 bonuri de tezaur si 25% bursa am aflat cu surpriza ca in momentul in care cei 25% se pierd la bursa automat se recupereaza suma din disponibilul ramas adica din cei 75% daca ne gandim mai departe ing se joaca cu banii nostri pana ii pierde pe toti si ne mai iau si comisioane de administrare pt asta problema este ca acest lucru nu este scris in contract si consultantul ing se face ca ploua cu alte cuvinte nu are cunostinta de acst lucru cum am aflat eu ;in fiecare banca ing este un tel langa bancomat la intrare pe care daca il ridici esti automat in legatura cu banca si poti pune orice intrebare vrei cand am vazut ca pierd si pierd bani am intrebat cum e posibil dupa mine cei 75% ar fi trebuit sa fie intacti mai putin taxele de administrare cu care toti suntem de acord explicatia a fost cea de mai sus si au recunoscut verbal ca acest lucru nu este prevazut in contract ba mai mult au afirmat ca in 2008 bonurile de tezaur au avut o crestere de 6% deci daca eu am un risc de 25% minus 6% ar rezulta o pierdere de 19% plus administrarea ce pot face in acest caz va multumesc
Nu vreau sa va supar, si nici sa iau partea cuiva anume dar...
Banii dv. nu sunt tinuti separat asa cum va inchipuiti in mod simplist(75% risc minor si 25% risc major)
Fondul de investitii este compus din unitati (sa zicem actiuni) .Valoarea unitara la un moment dat este compusa din suma rezultatelor partiale(75%liniste+25% risc) si este rezultatul unor calcule specifice (actuariat), verificate de CSA
Faptul ca ati ales formula 75/25 (prudenta) va salvat de la pierderi mai mari.=D>
Pentru intelegere mai buna,comparati graficele de evolutie de la celelalte programe (50/50;25/75 sau 100% risc)
Dupa cum am vazut pe sit-ul ING,in ultimile 12 luni,pierderea dv. a fost de cca -24 %.
Aveti posibilitatea,conform conditiilor contractuale,atunci cand lucrurile merg prost(descrescator), sa schimbati pl. de investitii.
De axemplu ,daca ati fi optat pt planul BOND,ati fi avut un profit de 6%(100% liniste)
Mai trebuie sa tinem cont si de faptul ca o asigurare de viata este o investitie pe termen lung.Variatiile in perioade limitate la 12-24 luni,nu sunt semnificative.
Pentru linistea dv. , in caz de suspiciuni sau nemultumiri, puteti accesa CSA unde aveti si un link :Reclamatii
sunt de acord cu dvs ca trebuie sa tinem cont de perioada de asigurare cu fluctuatiile aferente dar este normal,legal ca in momentul in care s-a pierdut suma de risc sa se ia din disponibilul ramas aceeasi suma fara de care sa stii fara sa fie vreun paragraf in contract vis-a-vis de acest lucru fara sa te anunte nimeni situatia in momentul de fata este total inversata adica am pierdut 75 din liniste cum spuneti dvs si am ramas cu 25 din risc indiferent de actuariat situatia nu poate sa fie asa cum imi este prezentata de ing,iar daca este perfect legal ,adica ei isi vad de treaba lor cu acte in regula inseamna ca avem o situatie gen fni a caror reclama v-o aduceti aminte "oameni buni dormiti ca fni vegheaza";plus de asta in ritmul in care se pierd banii ajungem pe banii nostrii sa fim debitori in cel mai scurt timp posibil va rog comentati si va multumesc
Vreti sa spuneti ca ati pierdut 75% din sumele depuse???? Nici teoretic nu este posibil.
Numai daca ,fara acceptul dv.,a fost inlocuit programul de investitii la care ati optat, greu de presupus(ar fi o fraudare grosolana).
Raman convins ca aveti un consultant nepriceput.Incercati la un nivel superior (ex.sef serv.life)
Solicitati o fisa informativa privind istoricul contului dv.Poate asa veti avea raspunsul pe intelesul dv.
Va inteleg supararea, dar abia dupa ce veti inelege "mecanismul" functionarii fondurilor,va veti putea face o imagine exacta asupra a ce s-a intamplat si veti sti ce aveti de facut in continuare.
nucu$, utilizator
acesta este adevarul o fraudare grosolana cu acte in regula si presupun ca aceeasi suparare o au si ceilalti participanti la fondurile de pensii si asigurari de viata am cerut un extras de cont si din calculele mele mai lispseste ceva de fapt am o groaza de hartii de la ei cu diferite sume ramase in cont totul e aiurea si bineinteles nu f explicit pt noi cei "fara scoala"bref e ca tot ce se pierde se ia din disponibilul la care nu ar trebui sa umble nimeni si acest lucru nu este mentionat in contract consultantul nu cred ca este nepriceput dar isi castiga si el painea,o paine buna,dar ca simplu cetatean .............ce se poate face vi-a-vis de acest lucru (luare din disponibil fara acord)de fapt aici este joaca si mai este ceva seiau comisioane lunare care sunt destul de mari si nu se iau la suma depusa ci la suma asigurata respectiv 3% (cazul meu) si se iau in euro nu in lei iar contractul este sigur in lei daca nici teoretic nu este posibil atunci ajungeti la vb mea pe banii nostri ajungem debitori tinerii au optat pt pensii facultative si nimeni si nimic nu le garanteaza aceasta pensie pt ca aceste programe nu sunt garantate de fond stiti cumva ce ar trebui sa fac unde sa ma duc sau sa ne ducem sau alertam toata romania si vedem daca se face lumina va multumesc
Incerc sa va mai atenuez din suparare cu un mic exemplu simplist, privind modul cum functioneaza un fond de investitii.
Fiecare unitate de fond are o valoare,mereu actualizata, functie de mersul investitiilor la care participa.Componenta de protectie (75% in cazul dv.)se refera la depozite cu un profit minimal iar cea de investitie(25% in cazul dv.) poate aduce profit mult mai mare - sau pierdere (asa cum s-a intamplat in 2008):((
In exemplul meu,sunt doua evaluari consecutive la un interval de 12 luni.Mentionez ca acest mecanism (actuariat) se face foarte des,de obicei saptamanal.
Considerand ca nu se mai adauga rate de prima:
Inceputul anului 2008
Nr. unitati fond =100 din care: 75 protectie + 25 investitie
Valoare initiala u.f.= 10 lei
Valoare cont =100x10=1.000 lei
In 2008 : -protectia a adus un profit de 6%
-investitia o pierdere de 20%
Evaluarea la sf.2008:
75x1,06x10 lei=795 lei + 25x0,8x10 lei=200 lei
Valoare cont=795+200=995 lei
Evaluarea urmatoare : protectia =+ 5%
investitia=-25%
Val u.f.=995/100=9,95 lei
75x1,05x9,95 lei=783,5625lei+25x0,75x9,95lei=186,5625lei=970,125 lei
Val u.f.=970,125/100=9,7013 s.a.m.d.
In cazul in care intervin ratele de prima,acestea adauga noi unitati de fond dar raportul lor ramane tot 75/25 privind investitia.Scazand si costurile fixe (cota de prima pt.acoperire asigurare,comisionul de administrare ) rezultatul nemultumeste si mai mult.
Dupa cum vedeti,nu exista un disponibil la care nu se umbla.Toata valoarea contului , mai putin cheltuielile ,participa la
investitie.Incercati sa faceti un exercitiu modificand de exemplu raportul 75/25 cu 50/50 sau 25/75 !!!
Mai puteti incerca si cu diferite procente de profit/pierdere si veti vedea ce rezultate spectaculoase veti obtine.
Am reusit sa va mai alin supararea?:yes:
Fac acest demers pt. a va pune cat-de-cat in cunostinta de cauza,si apoi sa puteti sa va exprimati nemultumirile la adresa indicata CSA sau chiar la link-ul de sesizari din site-ul ING.