Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Incadrare in grad de handicap
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Incadrare in grad de handicap

In luna aprilie 2013, am fost diagnosticat cu tumora renala dreapta, carcinom cu celule renale papilar tip 2, trombi tumorali vena cava inferioara, iar in urma operatiei s-a efectuat nefrectomie totala dreapta( a fost indepartat rinichiul drept), urmand o terapie oncologica specifica.Astfel, avand in vedere diagnosticul de mai sus, va rog sa-mi comunicati daca m-as putea incadra intr-un grad de handicap, ce ar trebui sa intreprind in acest sens si cam in cat timp ar putea fi facuta evaluarea in cauza. In cazul in care s-ar aproba, as mai avea dreptul sa fiu angajat, avand in vedere ca la momentul actual sunt pensionat- invaliditate gradul III ?
In baza documentelor medicale pe care le detineti solicitati comisiei de expertiza medicala persoane cu handicap analiza ,eventual investigatii suplimentare in urma carora sa se concluzioneze daca se poate elibera decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
1. - Daca veti fi imcadrata intr-un grad de handicap veti putea primi si indemnizatie de handicap.
- Aceasta indemnizatie de handicap se poate cumula cu pensia de invaliditate si cu un eventual salariu.

2. Ca pensionara de invaliditate gr.III (chiar daca aveti un grad de handicap) puteti sa aveti un contract individual de munca cu cel mult 4 ore pe zi.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc mult pentru raspunsurile date. Cu stima.