Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restituire diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restituire diurna

Buna ziua. Am si eu o problema la care sper sa obtin cateva lamuriri. In perioada august2011-mai 2012 am lucrat sofer pe extern la o firma romaneasca. In contractul de munca aveam 1050 ron/luna +30 euro/zi(diurna). In realitate primeam mai multi bani(la negru) deoarece plata se facea la km parcursi. In fiecare luna am primit aprox 1200-1300 euro. Zilele trecute am primit o scrisoare de la respectiva firma prin care im cere sa restitui toti acei bani pe care mi i-au platit in plus (aprox 2000 euro in 8 luni) spunand ca au fost virati in contul meu din greseala(cam mult au gresit- 8 luni). Pe extrasele de cont ale tuturor soferilor firmei se va vedea ca au primit mai multi bani decta in contract.Plata diurnei nu se facea parial in avans , iar restul ii primeam la intoarcera in tara (la 8 saptamani) dupa ce se calculau km parcursi. Ce parere aveti despre aceasta situatie? Va multumesc pentru timpul acordat
Daca banii primiti - asa cum spuneti dvs , la negru - nu au acoperire legala este posibil ca angajatorul sa solicite restituirea lor.

Reglementarea modului de acordare a diurnei cum este prevazut la nivel de acest angajator? Scriptic .
Da, dar dak se ajunge la proces cum va justifica aceasta greseala pe care a facut-o cu toti angajatii in fiecare luna? 2. In aceasta perioada eu am lucrat zilnic 12-15 ore/zi, am lucrat sambata, precum si ore de noapte (acestea se pot vedea pe cardul tahograf pe care il detin) . In cazul unui proces pot cere compensarea cu orele suplimentare?? Am incetat activitatea la acea firma in mai 2012. Care e temenul legal in care imi pot intent proces??
the_power_25xxxx, utilizator