Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa de identificare a factorilor de risc profesional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa de identificare a factorilor de risc profesional

Buna ziua,

Va rog, poate ma puteti ajuta.....
am nevoie de un model si detalii pentru completare.
Va multumesc
Gasiti mai jos modelul si este foarte usor de completat, treuie sa cititi cu atentie si vedeti in ce situatii se incadreaza angajtul. Persoana care se ocupa cu protectia muncii sau medicul de medicina muncii cu care colaborati va poate oferi si mai multe lamuriri.
Puteti consulta si Hotararea de Guvern nr. 355 din 11 aprilie 2007.
ANEXA 3
*T*
Unitatea ...................... Subunitatea ...................
Adresa ........................ Adresa ........................
Telefon ....................... Telefon .......................

FIªA
de identificare a factorilor de risc profesional

Denumirea postului: .........................................................
Secţia/Departamentul .......................... Atelierul ...................
NAVETA: da │_│ câte ore/zi? │_│ nu │_│
Descrierea activităţii: * În echipa: da │_│ nu │_│
Nr. ore/zi │_│ Nr. schimburi de lucru │_│ Schimb de noapte │_││_│
Pauze organizate │_│ sau nu │_│ /Banda rulanta │_│
* Risc de: infectare │_│ /electrocutare │_│ /inalta tensiune │_│ /joasa,
medie tensiune │_│ /inecare │_│ /asfixiere │_│ /blocare │_│ /microtraumatisme
repetate │_│ /lovire │_│ /muscatura │_│ /zgariere │_│ / strivire │_│ /
tăiere │_│ /intepare │_│ /impuscare │_│ /ardere │_│ /oparire │_│ /degerare │_│
/miscari repetitive │_│
* Alte riscuri: ...............................
Conduce masina instituţiei: da │_│ │_│ nu │_│ Dacă da, ce categorie: ........
Loc de munca: în condiţii deosebite │_│ /în condiţii speciale │_│ sector
alimentar │_│ port-arma │_│
Operaţiuni executate de lucrator în cadrul procesului tehnologic:
.............................................................................
Descrierea spaţiului de lucru: * Dimensiuni încăpere: L......l......H.......m
* Suprafata de lucru: verticala │_│ orizontala │_│ oblica │_│
* Munca: în condiţii de izolare │_│ /la înălţime │_│ la altitudine │_│ /în
mişcare │_│ /pe sol │_│ /în aer │_│ /pe apa │_│ /sub apa │_│ /nisa │_│ /
cabina etansa │_│ /aer liber │_│ /altele:
Efort fizic: mic │_││_│ mediu │_││_│ mare │_││_│ foarte mare │_││_│
Poziţie preponderent: ortostatica/în picioare │_│ aşezat │_│ aplecata │_│
mixtă │_│ /Poziţii forţate: da │_│ nu │_│ Dacă da, ce tip: ..................
Poziţii vicioase: ...........................................................
Gesturi profesionale: .......................................................
Suprasolicitari: vizuale │_│ auditive │_│ stres neuropsihic │_│
Suprasolicitari osteomusculoarticulare: da │_│ nu │_│ Dacă da, ce
articulatii: coloana vertebrala (cervicala, toracala, lombara) │_│ membre
superioare (umar, cot, pumn) │_│ membre inferioare (sold, genunchi,glezna)│_│
Manipulare manuală a maselor: dacă da, precizati caracteristicile maselor
manipulate: ridicare │_│ coborare │_│ impingere │_│ tragere │_│ purtare │_│
deplasare │_│
.............................................................................
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Agenţi chimici: (enumerati mai jos
şi bifati caracteristicile lor)*) < L.A. > L.A. Fp C P
──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
..................................... ........ ....... ...... ...... .......
______________
*) Legenda: L.A. = Limite admisibile / Fp = Foarte periculos /C = Cancerigen/
P = Pătrunde prin piele (Puteti ataşa fisei un tabel separat.)

Agenţi biologici: ............................. Grupa ..............
Agenţi cancerigeni: .........................................................
Pulberi profesionale: │_│ < L.A. │_│ > L.A.
................... ................... │_│ │_│

Zgomot profesional: < L.A. │_│ / > L.A. │_│ /Zgomote impulsive da │_│ /nu │_│
Vibratii mecanice: < L.A. │_│ / > L.A. │_│
Microclimat (conform actelor normative în vigoare):

TEMPERATURA AERULUI: ...................................................
* VARIATII REPETATE DE TEMPERATURA: da │_│ nu │_│
PRESIUNEA AERULUI: ..............................................
UMIDITATE: ......................................................
Radiatii: da │_│ nu │_│ Dacă da:
Radiatii Ionizante < L.A. │_│ > L.A. │_│ Dacă da, se va completa partea
specială:

PARTE SPECIALÃ PENTRU EXPUNEREA PROFESIONALÃ LA RADIATII IONIZANTE:

Data intrării în mediu cu expunere profesională la radiatii ionizante:
Z Z L L A A A A
│_│_│_│_│_│_│_│_│

Clasificare actuala în grupa A │_│ sau B │_│ şi condiţii de expunere:

Aparatura folosită: .........................................................

Proces tehnologic: ..........................................................
.............................................................................

Operaţiuni îndeplinite: .....................................................
.............................................................................

Surse folosite: închise │_│ deschise │_│

Tip expunere: X externa │_│; gamma externa │_│; interna │_│; externa şi
interna │_│.

Măsuri de protecţie individuală folosite ....................................
.............................................................................

Expunere anterioară:
Perioada: ........................ Nr. ani: │_││_│
Doza cumulată prin expunere externa (mSv): │_│_│_│_│

Doza cumulată prin expunere interna: │_│_│_│_│

Doza totală: │_│_│_│_│

Supraexpuneri anterioare
- excepţionale
- Tip expunere: X externa │_│; gamma externa │_│; interna │_│; externa şi
interna │_│;
- data: .................
- doza (mSv): .................
- concluzii: ......................
- accidentale
- Tip expunere: X externa │_│; gamma externa │_│; interna │_│; externa şi
interna │_│;
- data: .................
- doza (mSv): .................
- concluzii: ......................

Radiatii Neionizante < L.A. │_│ > L.A. │_│ Tipul: ..........................

Iluminat: suficient │_│ insuficient │_│ /natural │_│ artificial │_│ mixt │_│

Mijloace de protecţie colectivă: ............................................

Mijloace de protecţie individuală: ..........................................

Echipament de lucru: ........................................................

Anexe igienico-sanitare: vestiar │_│ chiuveta │_│ WC │_│ dus │_│
sala de mese │_│ spaţiu de recreere │_│

Altele: .....................................................................

Observaţii:

Data completării: ..............

Angajator

Nicoleta Ilea, Consultant resurse umane
Multumesc frumos.
Cu multa placere :)