Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata III

Mama mea este nascuta la data de 17.09.1960 si a lucrat pe perioada noiembrie 1979- mai 2010 fara intrerupere.
Cand va putea biesi la pensie si ce varianta poate alege?
-Limita de varsta la 61 de ani si 10 luni.
-Pensie anticipata sau anticipata partiala la 56 de ani si 10 luni.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 39 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 31 de ani si 10 luni,fara stagiu asimilat.