Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Paritate de voturi la aprobarea planului de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Paritate de voturi la aprobarea planului de reorganizare

in situatia in care avem 4 categorii de creante- garantate, bugetare, cele prevazute de art 96 (furnizori ) si chirografare iar doua categorii aproba planul si doua categorii nu il aproba, cum se interpreteaza votul?
Departajarea se face in functie de valoarea creantelor detinute de catre creditori, in conditiile art.100
...(4) Un plan va fi socotit acceptat de o categorie de creanţe dacă în categoria respectivă planul este acceptat de o majoritate absolută din valoarea creanţelor din acea categorie
trandafir2, moderator