Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Act aditional
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Act aditional

Am primit un act aditional pentru al semna ,continand urmatoarele :
- este datat din 2012
- si apar doua modificari , adica - incepand cu data de 01.01.2012 salarul se modifica de la 670 lei la 700 lei
- preavizul ,in cazul demisiei este de 20 de zile lucratoare , incepand cu data de 01.01.2011.

Este , corect sa primesc acum actul sa-l semnez si sa apara modificarile respective ?
Multumesc .
Nu este corect !

Totusi care este scopul de va importiviti ? La ambitie ? Pentru ca si salariul si perioada de preaviz se maresc, nu se micsoreaza, deci nu va dezavantajeaza. Mai mult, modificarile respective s-au facut deja in virtutea legii. Angajatorul putea sa faca modificarile si printr-o decizie interna fara probleme si fara sa va intrebe pe dvoastra, dar probabil a vrut sa fie mai catolic decat papa si sa fie mai acoperit in hartii decat este acum, ca doar traim in Romania tara hartiilor.

Dar ...e dreptul dvoastra si este legal sa nu semnati un act din 2012 in 2013 !
incepand cu 01.02.2012 , salariul minim stiu ca este de 750 de lei , asta nu a trecut in act !
multumesc!
NIci nu este nevoie de un asfel de act aditional .
1. Modificarea de la 670 la 700 lei se poate face unilateral de catre angajator, este vorba despre salariul minim brut pe economie. In acest caz, se va emite o decizie de modificare a c.i.m. de catre angajator.

2. Daca este vorba despre preaviz , numai in cazul preavizului pentru concediere se poate modifica c.i.m. daca acesta are o durata mai mica decat cea prevazuta in art.75 C.mun.
In aczul demisiei, Codul Muncii nu orevede obligativitatea stabilirii duratei de preaviz la 20 de zile lucratoare pentru functiile de executie.

3. Nesemnarea actului aditional inseamna ca acesta nu-si va produce efectele pentru care se doreste a fi semnat.
alexdunca a scris:

incepand cu 01.02.2012 , salariul minim stiu ca este de 750 de lei , asta nu a trecut in act !
multumesc!

S-a modificat salariul minim ,incepand cu 01.02.2012?
Cu 01.02.2013 , salariul minim brut a devenit 750 lei , iar de la 01.07.2013 va fi de 800 lei brut lunar, potrivit HG nr.23/2013.

Art. 1. -
(1) Incepand cu data de 1 februarie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,44 lei/ora
(2) Incepand cu data de 1 iulie 2013, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore in medie pe luna in anul 2013, reprezentand 4,74 lei/ora.