Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul de bazã minim brut pe þarã garantat în ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul de bazã minim brut pe þarã garantat în platã în perioada iulie–decembrie este 850 lei lunar

Conform
[ link extern ]
VII. Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată
- în luna ianuarie este 700 lei
- în perioada februarie - iunie este 750 lei lunar
- în perioada iulie –decembrie este 850 lei lunar.

:O :O :O
Nu am inteles care este intrebarea, pentru ca datele sunt corecte.
Acestea sunt conform HG23/2013, art. 1.
ART. 1
(1) Începând cu data de 1 februarie 2013, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 750 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună în anul 2013, reprezentând 4,44 lei/oră.
(2) Începând cu data de 1 iulie 2013, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată se stabileşte la 800 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 ore în medie pe lună în anul 2013, reprezentând 4,74 lei/oră.
Marcel Mihalache, Avocat
NU este o intrebare, este o nedumerire, pe un document al anaf-ului scrie ca: Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, în perioada iulie–decembrie este 850 lei lunar
Este o inadvertenta pe la salariul minim brut pe tara garantat in plata pentru perioada iulie -decembrie 2013 .

HG prevede ca salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată este de la 01.07.2013 800 lei , iar in documentul respectiv arata ca este de 850 lei.