Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce fel de pensie pot solicita si cand?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce fel de pensie pot solicita si cand?

In cazul in care la implinirea varsteide 62 de ani, cu o cotizatie de 30 de ani de activitate se poate iesi la pensie anticipata care ar fi procentul de penalitate?
La implinirea varstei de 65 de ani se recalculeaza ? Se mai penalizeaza?
Cu un stagiu de 30 de ani,un barbat in varsta de 62 nu poate iesi la pensie anticipata partiala.
Conditia este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Daca sunteti femeie spuneti anul si luna nasterii.