Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Facturi omise din decontul de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Facturi omise din decontul de TVA

Buna ziua,

Sunt PFA, cu norma de venit, platitor de TVA (tin "contabilitatea" singur). Am primit o instiintare de control fiscal si, in timp ce-mi revizuiam actele, am descoperit ca am uitat sa adaug 2 facturi la declaratiile de TVA, pentru anul trecut. Ce pot face in acest caz? Si mai ales ce sanctiuni voi primi?

Multumesc mult,
Alin Ciubotariu
Buna seara,

Daca mai aveti timp pentru depunerea decontului pe luna mai pana la inceperea controlului, cel mai bine ar fi sa prindeti facturile respective pe coloanele de regularizari si sa depuneti rectificativa la declaratia 394 aferenta perioadei respective.

In felul acesta riscati numai generarea de dobanzi si majorari de intarziere pe perioada pana la regularizarile din decont.

Numai bine