Forum Discuţii juridice Executare silită Rate la banca platite, amenintari telefonice ...
Discuție deschisă în Executare silită

Rate la banca platite, amenintari telefonice nejustificate

as dori sa intreb,,, cum poate o banca sa ti divulge contul unei alte firme? mentionez ca sant cu datoriile la zi,si cand am intarziat am platit penalitati.am luat un credit de nevoi personale in 2007.msi am de plata 220 euro..ma suna de la o firma si ma ameninta sa platesc,,, dar eu sant in grafic cu plata... am reclamat la opc.. si nimic..cica nu am bon...ca ma amenintat...sant din bucuresti... cui sa ma adresez? multumesc
in urma sesizarii facute de mine catre conducerea bancii,banca acum da inapoi... ma suna si mi comunica sa platesc in contiunuare la ei ratele.. nu la o alta firma... oare ce au vrut sa faca? si nu le a reusit
ContSters214341, utilizator
Trebuie sa stiti ca acea firma nu a facut decat sa va adreseze notificarea bancii. Sunt platiti sa faca asta, doar asta. Nu au facut decat sa va aduca aminte ca aveti o rata scadenta. Cam ce credeti ca vroiau sa faca, in afara de a va reaminti sa va platiti datoria catre ei?
ce ma mi faca? eu la 51 de ani, am vazut si auzit multe.sa ma... nu pot scrie aici. eu nu discut decat cu banca. ei ameninta... exista si forum cu ei, initiat de senatorul iulian urban. asta fac. cu cine le merge, nu am semnat nimic cu ei. nici nu le cunosc.. dar nu e mormal sa ma ameninte ca ma executa... mai ales ca sant la zi cu datoriile si creditul nu e cu ipoteca. amenintarea chiar si telefonica se pedepseste...
bandi2, utilizator
Nu credeti tot ce scrie acel senator. Sunt oameni care au ramas fara locuinte, pe sfaturile sale.

Au voie sa va ameninte cu executarea, pentru ca e o amenitarea in exercitarea unui interes legitim, deci nu ar fi infractiune.

In plus, chiar daca nu ati garantat cu imobilul, raspundeti pentru indeplinirea obligatiilor de plata cu tot ce detineti in proprietate, inclusiv cu locuinta. V-o pot executa.
ContSters214341, utilizator
si da,, intr un stat de drept e infractiune sa ameninti pe cineva dl jurist... nu santem in africa.firmele aste sant dubioase,si se cred d zei. mai e si garda financiara...care trebuie sesizat... si tot asa,pana se lecuiesc