Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dilema mare.Mãrturie mincinoasã.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dilema mare.Mãrturie mincinoasã.

Buna ziua.
Va deranjez cu doua intrebari daca imi permiteti.
Am avut calitatea de inculpat intr un dosar de infractiuni electronice avand calitatea de director de banca la vremea respectiva.
Am fost condamnat la 3 luni inchisoare cu suspendare de curtea de apel brasov.
In cursul judecarii la instanta de fond a fost audiat ca martor directorul de securitate bancara de la banca unde lucram.
Marturia lui a influentat destul de mult luarea deciziei de condamnare.
Imediat dupa ce a fost ascultat ca martor am depus polangere penala pentru marturie mincinoasa.
Solutia la aceasta plangere am primit o abia ieri adica cu doua luni dupa ce deja am primit condamnarea la curtea de apel.
Persoana respectiva prin ordonanta data de procuror a primit amenda administrativa de 300 ron fiind incidenta prevederea de la art 10, alin 1 lit b din cpp, aceasta si a retras declaratia "marturia mincinoasa" dupa ce deja au am fost condamnat.
intrebare- avand aceasta ordonanta ce sanse am intr un proces de pretentii pt daune morale.
intrebarea doi- credeti ca merita sa cer revizuirea sentintei penale avand in vedere cele expuse anterior?
unde se depune cererea de revizuire? la parchet sau la curtea de apel unde sentinta a ramas definitiva?
Este posibil ca pentru o marturie mincinoasa sa primeasca doar o amenda de 300 ron?

multumesc

Marturia mincinoasa poata fi retrasa si dupa dispunerea unei solutii in cauza,daca aceasta nu a fost intemeiata pe marturia mincinoasa.Asta presupune din start ca revizuirea nu este posibila.Revizuirea se introduce la instanta care a judecat cauza in prima instanta.Amenda administrativa este de la 10lei la 1000lei
Mai pe scurt ,motivele de condamnare si art .? In cazul in care ,marturia mincinoasa a martorului a dus la condamnarea mincinosa ,sunt motive clare de revizuire.
Art.394 lit .b,c,d Cpp, constituie motive clare de revizuire.
Daca Veracruz spune ca marturia a fost retrasa dupa ce s-a dat o solutie in cauza,inseamna ca solutia nu s a dat pe baza marturiei mincinoase,implicit nici revizuirea nu-si gaseste incidenta..
1.Plangere impotriva ordonantei procurorului,la prim procuror.
In cazul in care respinge plangerea ca neintemeiata...
2.formulezi plangere la prima instanta de judecata.
Procurorul a dat art.10alin 1 lit.b nelegal in cazul in care a-ti fost condamnat pe baza marturiei data de catre martor.
Ai grija la cele 20 zile să formulezi plangerea.
Daca instanta admite plangerea ,va spun ca se va ajunge si la revizuire.
Dar totusi, dati art .pentru care ai fost condamnat.
Putin mai expicit si poate va ajuta cineva cu un ranspuns mai bun.
Dar acest lucru presupune să dati mai multe detalii.