Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie si stagiul minim de cotizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie si stagiul minim de cotizare

Buna ziua,

femeie, nascuta 09.03.1954, cu o vechime in munca de 12 ani, doresc sa stiu cand pot iesi la pensie si care este stagiul minim de cotizare (dak nu ma incadrez pot cotiza fara sa ma mai angajez si dak da, care ar fi suma pe care ar trebui sa o platesc lunar pentru un salariu minim).

Multumesc!
Conditii;
Varsta 59 de ani si 8 luni.
Stagiu de cotizare 14 ani si 4 luni.

Puteti sa incheiati un contrct de asigurare cu casa locala.
Pentru anul 2013 veti plati cate 244 de lei pe luna.
Se poate plati,doar pentru viitor.

[ link extern ]