Forum Discuţii juridice Executare silită Pot sa trec la executarea silita a AVAS,in cazul FNI
Discuție deschisă în Executare silită

Pot sa trec la executarea silita a AVAS,in cazul FNI

Fac parte din procesul civil si am depus cerere la AVAS pentru despagubire ,In care ni se cere sa trecem ca:
-nu doresc sa fiu reprezentat de ANI-FNI sau de orice alta persoana in cazul puneri in aplicare a sentintei sus mentionate.
-nu am trecut la executarea silita a AVAS,
Cererea am depuso in decembrie 2007-nici astazi nu a fost onorata
Pot sa trec la executarea silita -si cine plateste aceasta eu sau AVASU
Si inca o intrebare -In cazul in care aceasta institutie AVAS sar desfinta cine este obligat sa faca platile , sau as pierde definitiv acesti bani.
Va multumesc mult precizez ca sunt o persoana cu Handicap gr 1 si acesti bani mar ajuta foarte mult
Daca sunteti cuprins in sentinta civila nr. 13732/17.12.2004 modificată prin decizia civ 203/ 11.04.06, pronunţată de tribunalul Bucureşti in dosarul nr. 5079/2001 va puteti adresa unui executor judecatoresc, dar repede deoarece se va prescrie dreptul la executarea silita la data de 11.04.2009. Investiti hotararea cu formula executorie cat mai curand posibil ai apoi apelati la un executor judecatoresc care sa demareze procedura executarii silite.
Trebuie, cf legii sa avansati cheltuieli de executare, dar exista praguri minim-maxim ( sa speram ca veti nimeri un executor mai omenos...) Oricum stati linistit deoarece de la AVAS se vor recupera, pe langa debitul pe care il are fata de dvs, cheltuielile pe care le-ati avansat/achitat executorului, onorariul executorului si eventual cel al avocatului, daca exista unul, iar la distribuire, dvs va veti primi suma din sentinta+ ce ati cheltuit cu executorul.
Dar sa stiti ca termenul de recuperare de la AVAS dureaza 6 luni de la data primirii somatiei emise de executorul judecatoresc cf og 22 modificata de legea 110/2007, asta in cazul in care executarea silita decurge fara contestatie. Exista insa si posibilitatea (80%) ca AVAS sa faca contestatie la executare si atunci .....se lungeste treaba, pe romaneste. Sper sa reusiti macar sa demarati procedura. Tudor
Executarea silita a AVAS /sentinta comerciala 13732/17 dec 2004 /dosar fni ,nr. 5079/2001 se poate si dupa data de 11-apr-2009 !!! detalii la pusa_dana@yahoo.com