Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Majorare capital social prin conversia imprumutului
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Majorare capital social prin conversia imprumutului

Buna sera
va rog sa mi spuneti daca se poate face majorare capital social cu suma imprumutata de asociat catre firma si existenta in contul 4551.Daca da ce acte sunt necesare la ONRC .va multumesc
Buna ziua!

Da, puteti face majorarea capitalului social cu sumele cu care dvs, ca asociat, ati imprumutat firma.
Normal ar trebui sa aveti contract sau contracte de imprumut intre dvs si societate, precum si dispozitii de incasare catre casierie, chitante sau foi de varsamant, in functie de tipul depunerilor de numerar (casa sau banca) , incheiate si datate la momentul cand ati imprumutat firma. Este indicat ca acele sume sa fie scadente la momentul cand solicitati majorarea capitalului social.

Documentele solicitate de ONRC difera de la un judet la altul.

Unele ONRC solicita Hotararea AGA prin care se decide majorarea capitalului social cu sumele din 455 si Raport de expertiza contabila care sa confirme caracterul lichid si exigibil al sumelor din 455,

alte ONRC solicita:

Copii dupa contractele de imprumut si dupa chitantele-foile de varsamant, Hotarerea AGA prin care se decide majorarea capitalului social cu sumele din 455, balanta de verificare, nota contabila intocmita.

Trebuie sa mergeti la ONRC in judetul unde aveti sediul social si sa va informati ce acte va solicita dumnealor.

Inregistrarile contabile ce privesc aceasta operatiune sunt:

1. subscrierea capitalului social

456"Decontari cu asociatii privind capitalul" = 1011"Capital subscris nevarsat"

2. inregistrarea majorarii capitalului social, pe baza mentiunii de la Registrul Comertului:

455"Sume datorate asociatilor" = 456"Decontari cu asociatii privind capitalul"

1011"Capital subscris nevarsat" = 1012 "Capital subscris varsat"

Sper ca am fost destul de explicita.

Mult succes!
multumesc mult pentru raspuns
va rog sa mi spuneti contractul de imprumut trebuie autentificat la notar ?
Nu este necesar un contract in forma autentica. Contractul incheiat intre firma si dvs (stampilat si cu nr de inregistrare) are valabilitate.