Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... RCA expirata si ITP neefectuata
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

RCA expirata si ITP neefectuata

Ce se intampla daca RCA mi-a expirat de doua luni si ITP-ul trebuia efectuat in mai anul acesta, iar masina este parcata in garaj, deci nu o mai folosesc?
Nimic. Cand le vei face, vei putea circula din nou.
Cand veti folosi masina va trebui cu cel putin 1 zi inainte sa faceti RCA-ul, apoi primul drum sa fie la ITP pentru a nu risca sa va opreasca politia. Cat timp masina nu circula, nu sunteti obligat sa aveti ITP valabil si RCA.
Multumesc! Intrasem in panica, pt.ca cineva imi spusese ca mi se va radia masina.