Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Inregistrare in ROI firma neplatitoare de TVA
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Inregistrare in ROI firma neplatitoare de TVA

"În ROI nu se înscriu:

persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care nu sunt înregistrate în scopuri de TVA;
Important!
Persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează achiziţii intracomunitare ce nu depăşesc plafonul de 10.000 euro la cursul din data aderării nu au obligaţia înregistrării în scopuri de TVA conform art. 153 indice 1 din CF şi nici în ROI"

Nu prea inteleg aici, eu ca firma neplatitoare de tva pot face achiitii intracomunitare de valori mici fara sa fiu in ROI ? si platesc tva in tara respectiva.
Pentru ca am intrebat furnizorul si mi-a spus ca trebuie sa avem cod TVA valabil.

Deci...cum e ? Pot lua marfa din Europa conform legilor din Romania ?

Multumesc
da poti lua marfa. platesti TVA. va trebui insa sa dovedesti furnizorului ca nu esti platitor de TVA. s-ar putea sa fie necesar obtinerea unei adeverinte ANAF
Pai nu de-aia exista VIES ? poate verifica si singur, nu ?