Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tratament contabil si fiscal factura leasing
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tratament contabil si fiscal factura leasing

buna ziua , cum inreg o factura de leasing un avans platit la un autoturism , si cum inreg ratele de leasing in continuare?tb sa deduc tva pe jumatate ?va rog inregistrarile contabile ?autoturismul este achizitionat in martie 2013 si este folosit de administrator.va multumesc
Buna ziua,

Inregistrarea contractului de leasin(presupun ca este leasing financiar):
2133 = 167 cu valoarea ratelor de leasing, la cursul de schimb stabilit in contract.

Inregistrarea facturiii de avans:
% = 404
167 cu valoarea ratei la cursul istoric
665/765 cu diferentele de curs valutar
4426 cu valoarea a 50% din suma TVA deductibila din factura
635 cu valoarea a 50% din suma TVA neeductibila din factura

Lunar, in ultima zi a lunii, veti efectua operatiunea de reevaluare a datoriei catre compania de leasing, prin inmultirea sumelor in valuta datorate cu cursul de schimb valutar din ultima zii alunii pentru care s eface reevaluarea.

Ratele lunare le veti inregistra dupa modelul de inregistrare a facturii de avans.

Numai bine