avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Cu respect,

Intrebarea are 2 subpuncte:
- ce legi/reglementari (si unde le gasesc ACTUALIZTE) sunt referitoare la pensionarea anticipata.
- Am gasit o referire la o eliminare a acelei limite de maxim 5 ani inainte de varsta standard..... e reala aceasta re-reglementare?:O
Cu multuniri anticipate
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 12:18, 18 Iunie 2013
Da aveti dreptul la pensie anticipata, cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare, cu conditia sa aveti stagiul de cotizare cu 8 ani mai mare decat stagiul normal.
Legea 263/2010

ART. 62

(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Postati reglementarea care elimina conditia de 5 ani.

1. Depinde unde ati gasit referinta respectiva si cine o spunea.

2. Cred ca era o dorinta a persoanei respective si nu o prevedere dintr-un act normativ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vârsta minima si cotizatia realizata Natalbanat Natalbanat La vârsta de 62 de ani si 2 luni si cu cotizatia realizata de 23 de ani si 7 luni, un barbat poate iesi la pensie? Multumesc anticipat pentru raspuns. (vezi toată discuția)
Pensionare la limită de vârstă daniela1965@yahoo.com daniela1965@yahoo.com Născută în data de 06.08.1965, 10 ani în grupa 1 de muncă, 34 ani și 6 luni cotizare când pot să mă pensionez la limită de vârstă? (vezi toată discuția)