Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata

Cu respect,

Intrebarea are 2 subpuncte:
- ce legi/reglementari (si unde le gasesc ACTUALIZTE) sunt referitoare la pensionarea anticipata.
- Am gasit o referire la o eliminare a acelei limite de maxim 5 ani inainte de varsta standard..... e reala aceasta re-reglementare?:O
Cu multuniri anticipate
Da aveti dreptul la pensie anticipata, cu 5 ani inainte de varsta standard de pensionare, cu conditia sa aveti stagiul de cotizare cu 8 ani mai mare decat stagiul normal.
Legea 263/2010

ART. 62

(1) Pensia anticipata se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare prevazut de prezenta lege.

Postati reglementarea care elimina conditia de 5 ani.

1. Depinde unde ati gasit referinta respectiva si cine o spunea.

2. Cred ca era o dorinta a persoanei respective si nu o prevedere dintr-un act normativ.