Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Zile concediu medicale suportate de angajator
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Zile concediu medicale suportate de angajator

Cate zile din concediul medical sunt suportate de angajator? Care este legea care reglementeaza acest lucru?
1. 5 zile
2. OUG 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate
"
ART. 12
"Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii
incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la
art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2)."
[ link extern ]
Buna ziua,
Spuneti-mi va rog daca sunt corecte urmatoarele afirmatii:
1. Primele 5 zile calendaristice (din care platite doar zilele lucratoare) se suporta de angajator, iar restul din bugetul FNUASS.
De exemplu: CM 14 zile calendaristice in perioada 01-14.01.2015
primele 5 zile calandaristice 01-05.01.2015 suportate de angajator, urmatoarele 9 zile calendaristice 06-14.01.2015 suportate din FNUASS.
Modul de calcul al indemnizatiei, la o medie zilnica de 156 lei, este:
Indemnizatie suportata de angajator: 1 zi x 156 lei (este corect aici 1 zi??? tinand cont ca din cele 5 zile calendaristice doar 1 zi este lucratoare)
Indemnizatie suportata din FNUASS: 7 zile x 156 lei
2. Pentru codul 08 (sarcina si lauzie) indemnizatia se suporta in totalitate din bugetul FNUASS
3. Contributia CAS se calculeaza: (35% x Salar mediu brut / Nr. zile lucratoare din luna x nr. zile lucratoare CM ) x 10.5%
4. CASS - nu se datoreaza
5. Contributie somaj: Indemnizatie CM suportata de angajator x 0.5%

Multumesc.