Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Plan de evacuare si instructiuni proprii SSM-PSI
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Plan de evacuare si instructiuni proprii SSM-PSI

Buna ziua !

Exista obligativitatea elaborarii unui plan de evacuare si instructiuni proprii PSI, daca functionam intr-o incapere de 12 mp, 2 birouri >? Auzisem ...de aceea intreb aici... ca numai pentru anumite suprafete s-ar face asta. Ce spune legea.
Pactic, trebuie sa fac dosarul SSM pentru 3 angajati si ofertele celor din domeniu includ si acest lucru, care costa, evident.

Multumesc
Cel mai corect pentru dvs. este sa studiati obligatiile angajatorilor din Legea ssm nr. 319/ 14.07.2006 si din Legea nr. 307/ 12.07.2006 care stabileste cadrul general de aparare impotriva incendiilor.
Obligatiile angajatorilor nu se reduc doar la un plan de aparare impotriva incendiilor si la instructiuni proprii psi.
Daca angajatorul nu are capacitatea sa indeplineasca acele obligatii, este de preferat sa incheie contracte de prestari servicii in domeniul ssm/ in domeniul PSI - situatii de urgenta, cu firme acreditate/ autorizate/ inregistrate la Registrul comertului.
Multumesc