Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediere dupa ccc in timpul stimulentului de insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediere dupa ccc in timpul stimulentului de insertie

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o parere in situatia de mai jos.
Sotia este CCC planuieste sa se intoarca dupa un an pt a primi stimulentul de insertie.
Cat timp este obligat angajatorul sa nu intrerupa relatiile contractuale cu ea?
Legislatia spune ca "este interzis sa o concedieze cat timp este in plata stimulentului", adica pana face copilul 2ani, sau este valabila petioafa de 6 luni.
Multumesc.
1. Nu poate fi concediata pe perioada cat primeste stimulentul de insertie decat daca unitatea este in reorganizare judiciara sau faliment.

2. In momentul in care primeste decizia de la AJPIS ca vi s-a aprobat stimulentul de insertie face o copie dupa ea si o comunica angajatorului (in scris, cu numar de inregistrare) pentru a lua la cunostinta ca este in plata stimulentului de insertie.
art.25 din OUG nr.111/2010:
(2) Este interzis angajatorului să dispună încetarea raporturilor de muncă sau de serviciu în
cazul:
a) salariatei/salariatului care se află, după caz, în concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la un an sau de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
b) salariatei/salariatului care se află în plata stimulentului de inserţie prevăzut la art. 7.

(3) Interdicţia prevăzută la alin. (2) se extinde, o singură dată, cu până la 6 luni după revenirea definitivă a salariatei/salariatului în unitate.

Sintagma " cu pana la 6 luni" semnifica faptul ca aceasta perioada este perioada maxima , angajatorul avand posibilitatea ca prin Reg.Intern sau ccm sa stabileasca o perioada mai mica.