Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA rovineta ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA rovineta ?

Buna ziua,
dupa cum bine se stie incepand cu 14 martie pe toate bonurile fiscale apare CUI-ul societatii. Intrebarea mea este, la bonurile de rovineta de deduce TVA-ul daca are bonul CUI-ul inscris? pana la data de 14 martie nu l-am dedus.
Va multumesc
In primul rand, dupa cum bine se stie, NU pe toate bonurile fiscale apare CUI-ul societatii. Din contra, in acest moment cca 2% dintre agentii comerciali din Romania detinatori de case de marcat au actualizat aceata optiune.
In al doilea rand, inregistrarea CUI-ului pe un bon fiscal da posibilitatea cumparatorului de a deduce TVA inscris pe acesta...in conditiile legii fiscale. In consecinta fie veti avea drept de deducere fie 100%l (folositi auto exclusiv in activitatea economica sau va incadrati la exceptii) fie 50% fie ...deloc.
Orice bon fiscal in limita a 100 euro la cursul B.N.R. de la data emiterii acestuia care are inscris de casa de marcat (nu scris de mana) C.U.I. al beneficiarului, este asimilat facturii simplificate si este document justificativ in contabilitate pentru deducerea T.V.A. conform Codului fiscal (0%, 50% sau 100%)