Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dispozitie ridicare masina
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dispozitie ridicare masina

Buna ziua,

In legatura cu dispunerea ridicarii unui autovehicul de catre reprezentanti ai politiei locale sector 6, as avea nevoie de un sfat in legatura cu contradictia care exista intre doua acte normative in legatura cu dispunerea ridicarii autovehiculelor:
- in OUG 195/2002 actualizata, alin (1) spune ca politia rutiera poate dispune ridicarea, urmand ca procedura sa fie stabilita prin regulament (iar regulamentul nu o stabileste)
- in legea 155/2010, art 7 alin (h) prevede ca polita locala poate dispune masuri de ridicare a autovehiculelor stationate neregulamentar.

Va rog sa ma ajutati sa inteleg daca aceasta neconcordanta ar putea fi folosita pentru a contesta o dispozitie de ridicare emisa de polita locala sector 6.

Multumesc
Aici nu exista neconcordanta, atat Politia rutiera cat si Politia locala au dreptul sa dispuna stationarea autovehiculelor stationate neregulamentar. E adevarat ca in HG 1391/2006 nu se prevede procedura de ridicare, transport si depozitare dar asta-i alta poveste.