avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 281 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie imobil cu cota redusa de TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie imobil cu cota redusa de TVA 5%

Soacra este proprietara pe apartamentul unde stau din '93, poate cumpara un alt apartament cu reducerea de tva?!
Cel mai recent răspuns: GRV , utilizator 23:07, 27 Iunie 2013
Buna seara,

Potrivit art.140, alineatul 2^1 din CF,
Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;


Numai bine
Asta am gasit si eu dar nu stiu exact din ce data se aplica aceasta regula. Este dinainte de '93 sau dupa. Soacra nu-si mai aminteste daca a platit sau nu.
In anul 1993, nu exista cota TVA de 5% pentru vanzarea de imobile ca parte a politicii sociale.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare tva - imobiliare (5% sau 19%) sman sman Buna ziua. Am facut un antecontract privind cumpararea unui apartament in luna noiembrie. La acea data am achitat si TVA-ul de 19% spre vanzator. Urmeaza ... (vezi toată discuția)
Tva 5% la apartament nou socacidan socacidan Am tot citit pe acest forum diferite pareri despre aceasta problema a TVA-ului. Parca tot nu sunt lamurit..#-o, asa ca va prezint si cazul meu. In vara anului ... (vezi toată discuția)
Tva locuinte noi lori1980 lori1980 Buna ziua. As dori sa va supun atentiei urmatorul caz, in care va solicit un sfat, daca se poate. In august 2008 am incheiat un precontract de ... (vezi toată discuția)