Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie imobil cu cota redusa de TVA 5%
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie imobil cu cota redusa de TVA 5%

Soacra este proprietara pe apartamentul unde stau din '93, poate cumpara un alt apartament cu reducerea de tva?!
Buna seara,

Potrivit art.140, alineatul 2^1 din CF,
Orice persoană necăsătorită sau familie poate achiziţiona o singură locuinţă cu cota redusă de 5%, respectiv:
1. în cazul persoanelor necăsătorite, să nu fi deţinut şi să nu deţină nicio locuinţă în proprietate pe care au achiziţionat-o cu cota de 5%;
2. în cazul familiilor, soţul sau soţia să nu fi deţinut şi să nu deţină, fiecare sau împreună, nicio locuinţă în proprietate pe care a/au achiziţionat-o cu cota de 5%;

Numai bine
Asta am gasit si eu dar nu stiu exact din ce data se aplica aceasta regula. Este dinainte de '93 sau dupa. Soacra nu-si mai aminteste daca a platit sau nu.
In anul 1993, nu exista cota TVA de 5% pentru vanzarea de imobile ca parte a politicii sociale.
Va multumesc!