Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Doresc sa deschid o frizerie.Ajutor!!!!!!!!!!!!!
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Doresc sa deschid o frizerie.Ajutor!!!!!!!!!!!!!

Va rog sa ma sfatuiti cum e mai bine, pe persoana fizica autorizata, pe firma, etc.
Ce autorizatii am nevoie, cam cat ar costa, eventual legislatia in vigoare in domeniu.
Multumesc anticipat.
cel mai bine ar fi sa tunzi negri
1. pe firma cu impozit de 3% pe cifra de afaceri.
2. autorizatii ca la balamuc (atat pentru deschiderea firmei cat si pentru desfasura activitatea) - lasa un specialist sa se ocupe.
3. formalitatile de deschidere si autorizare in jur de 300 euro, avocatul- dela caz la caz (in general tot atata)
4. pentru infiintare de baza este L 31/1990 iar pentru autorizatii nu are serverul atata spatiu de cata legi, hotarari si norme metodologice ar trebui sa mentionez.
Bafta.
Catre rusudan: explica-mi si mie ce lagatura are raspunsul tau cu intrebarea, te rog. Sper sa gasesti o explicatie.
Tocmai am deschis cuiva o frizerie, in Bucuresti, dar la Reghin nu vreau sa ajung...

Av. Dinu
Cel mai bine ar fi sa-ti deschizi un AF sau PF. Te costa mai putin si nu ai nevoie nici de contabil.
Pentru alte activitati ti-as fi recomandat SRL