Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Grade de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Grade de rudenie

Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi comunica, daca se poate, care este gradul de rudenie (II, II, V, etc.) in cazul nasului si finului de cununie.
Daca se poate si un act normativ in vigoare.

Multumesc!
Rudenia reprezintă legătura bazată pe descendenţa unei persoane dintr-o altă persoană sau pe faptul că mai multe persoane au un ascendent comun
Nasul si finul de cununie nu au o legatura de rudenie .Prin simplul fapt al acceptarii din partea unei persoane sa devina nasul unei alte persoane se creaza o simpla legatura de alianta care nu produce efecte juridice. Cu totul altfel se pune problema cand nasul si finul sunt intradevar rude de sange.
Va multumesc mult pentru raspunsul dumneavoastra!
Am si eu o mica dilema...din punct de vedere legal...si al gradelor de rudenie...deci....mama mea are o sora....dar au in comun doar tatal deci sunt surori vitrege.....sora ei(matusa mea) e maritata......sotul ei(unchiul meu) are un frate.......credeti ca ar fi vreo problema daca eu as avea o relatie cu fratele unchiului meu?va rog sa imi raspundeti....este foarte important pentru mine....
Nykolet, utilizator
Intre dvs si fratele unchiului nu exista grad de rudenie de sange....
Rudenia firească este legătura de sânge şi, prin reglementarea legală, legătura dintre două sau mai multe persoane care coboară unele din altele, precum tatăl, fiul, nepotul de fiu, sau care fără a descinde unele din altele au un autor comun, precum fraţii între ei sau verii primari. Punctul comun în ambele cazuri îl reprezintă faptul naşterii.

Pot fi rude de sange si nasul cu finul.Asta numai dvs. stiti:D