Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grad de rudenie

daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc.
Potrivit art. 6 din Codul Familiei , este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea, poate fi incuviintata de Comitetul Executiv al Sfatului Popular al municipiului Bucuresti sau al judetului in cuprinsul caruia cel care cere aceasta incuviintare isi are domiciliul.

Art. 45 din Codul familiei arata ca rudenia este legatura bazata pe descendenta unei persoane dintr-o alta persoana sau pe faptul ca mai multe persoane au un ascendent comun.
In primul caz rudenia este in linie dreapta, iar in al doilea in linie colaterala.
Rudenia in linie dreapta poate fi ascendenta sau descendenta.

Potrivit Art. 46 , gradul de rudenie se stabileste astfel:
a) in linie dreapta, dupa numarul nasterilor; astfel, fiul si tatal sunt rude in gradul intai, nepotul de fiu si bunicul sunt rude in gradul al doilea;
b) in linie colaterala, dupa numarul nasterilor, urcind de la una dintre rude pana la ascendentul comun si coborand de la acesta pana la cealalta ruda; astfel, fratii sunt rude in gradul al doilea, unchiul si nepotul in gradul al treilea, verii primari in gradul al patrulea.
Costinel Burca, Contabil
Este oprita casatoria intre rudele in linie dreapta, precum si intre cele in linie colaterala pana la al patrulea grad inclusiv.
Pentru motive temeinice, casatoria intre rudele in linie colaterala de gradul al patrulea, poate fi incuviintata de Comitetul Executiv al Sfatului Popular al municipiului Bucuresti sau al judetului in cuprinsul caruia cel care cere aceasta incuviintare isi are domiciliul.

Dumneavoastra ce sunteti mai exact cu persoana respectiva ?

Rudenia reprezinta legatura de sange sau legatura intre persoane care coboara unele din altele sau dintr-un un autor comun.

Linia de rudenie este sirul de persoane intre care exista relatii de rudenie :

- rudenie in linie dreapta sau directa
- rudenie in linie colaterala (rudele care au un autor comun, adica fratii). Fratii care au mama comuna se numesc frati uterini. Fratii care au tata comun se numesc frati cosangeni
- rudenie in linie ascendenta sau descendenta
- rudenie din casatorie care se intemeiaza pe actul juridic al casatoriei
- rudenie din afara casatoriei ( avandu-se in vedere atat conceperea cat si nasterea copilului care au loc in afara casatoriei).

Gradul de rudenie masoara distanta dintre rude.

- Fratii sunt rude de gradul II.
- Unchiul si nepotul de frate sunt rude de gradul III.
- Verii intre ei sunt rude de gradul IV.

Deci , daca sunteti ruda de gradul 3 cu persoana cu care vreti sa va casatoriti , nu va puteti casatori in mod legal in Romania .
danaenache a scris:

daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc.

Da, se poate.
GabrielaA a scris:

danaenache a scris:

daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc.

Da, se poate.

Acu vazui ca gresii : ALIANTA sau afinitatea , este legatura dintre SOT si rudele celuilalt sot , adica ginerele si nora sunt afini de gradul I cu socrul/soacra .

Sotul si fratele sotiei (cumnatul) sunt afini de gradul II pentru ca fratele si sora sunt rude de gradul 2, iar afinitatea imprumuta gradul acesta .

Fratele sotului si sora sotiei...nu sunt afini.

Eu cred ca intrebarea a fost pusa la deruta sau/si in bataie de joc , cu atat mai mult cu cat utilizatorul nu si-a confirmat contul si nici nu a mai dat pe forum ca sa vada raspunsurile primite sau/si sa aduca precizari suplimentare .