Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Depasire plafon micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Depasire plafon micro

societate platitoare de impozit micro de la 1 februarie 2013.
Daca depasirea plafonului de 65000 eur intervine in ultima luna a trim.II ,adica la iunie 2013 trece la impozit pe profit incepand cu trim III, iar pt.trim.II calculeaza ramane sa calculeze tot impozit pe venit 3%.
Intreb pentru ca, din punct de vedere contabil, luna iunie are termen de inchidere 25 iulie ,data la care este si termenul de depunere a declaratiei privind impozitul.Nu este timp pentru inregistrarea modificarii la vectorul fiscal privind schimbarea modului de impozitare .
Este corecta trecerea incepand cu trim.3 ,in baza balantei la 30 iunie?
Atentie potrivit

ART. 112^6 Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro

Prin excepţie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) şi (7), dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita prevăzută în prezentul articol. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor prevăzuţi la art. 112^2 alin. (3), limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.

Norme:

Punere în aplicare Art. 1126. - prin Normă metodologică Norma metodologică din 22.01.2004 de aplicare a Legii nr. 571/2003 din 22/01/2004 :
Norme metodologice:
11. În situaţia în care, în cursul anului fiscal, o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, contribuabilul va comunica, în termen de 30 de zile de la data de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă, organului fiscal ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor prin depunerea unei declaraţii de menţiuni, cu respectarea termenului legal, potrivit Codului de procedură fiscală.
12. Veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleaşi cu cele care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 1127 din Codul fiscal.
Pentru anul 2013, veniturile luate în calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevăzute la art. 1127 din Codul fiscal, înregistrate:
- începând cu 1 ianuarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv;
- începând cu 1 februarie 2013, de către persoanele juridice care aplică sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor de la această dată inclusiv.
13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.

Deci deveniti din nou platitor de impozit pe profit de la 01.02.2013. Si este timp pt D010 asa cum scrie in norme, o depuneti in termen de 30 zile de la data de la care nu mai este îndeplinită condiţia respectivă. Adica aveti timp pana pe 25.07.2013 sa depuneti si D010 si D100 cu impozit pe profit recalculat de la 01.02.2013.
Multumesc frumos
ce curs de schimb euro se ia in calcul pt stabilirea depasirii plafonului de 65000 euro?
francesk77 a scris:

ce curs de schimb euro se ia in calcul pt stabilirea depasirii plafonului de 65000 euro?

13. Cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea exerciţiului financiar precedent.