Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Teren vandut cu chitanta de mana
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Teren vandut cu chitanta de mana

Buna ziua.
In 2001 a fost vandut un teren de catre unul din cei trei propietari cu o chitanta de mana si un martor.
Pe chitanta este semnatura doar a unui propietar, a cumparatorului si a martorului.
Acum,cei trei propietari au vandut impreuna terenul din nou, prin notar.
Intrebarea mea este: Ce risca propietarul care a vandut terenul cu o chitanta de mana in 2001?
Multumesc.
Proprietarul de rea credinta risca sa fie obligat la restituirea sumei primite cu titlul de pret al asa zisei vanzari. Insa in functie de circumstantele cauzei, fiind vorba despre un drept de creanta din anul 2001 trebuie avuta in vedere si prescriptia dreptului material la actiune in ceea ce priveste recuperarea pretului
Multumesc frumos pentru raspuns