avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Poprire pensie de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Poprire pensie de intretinere

Buna dimineata ! Ma numesc Mariana , la inceputul lunii iulie am fost informata ca fostului sot i se va retine incepand cu luna iunie poprire de 16,5% din veniturile nete si permanente , pensie pentru fetita. Avand in vedere ca mai are in copil din prima casatorie si ca acestiua ii plateste o suma fixa( 215 lei) va rog sa ma ajutati sa inteleg cum se calculeaza aceasta poprire pentru ca el beneficiaza de tichete de masa, ore suplimentare, comision la vanzare. Mentionez ca aceasta poprire trebuie aplicata cu luna iunie 2012, data introducerii actiunii de divort. Eu am primit 350 lei prin virament bancar fara nici o alta explcatie, avand in vedere ca salariul este confidential. As dori sa stiu cat este poprirea lunara si cum recuperez pensia din lunile trecute ! Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg aceste lucruri pentru ca la societatea unde lucreaza fostul sot exista o singura persoana care se ocupa de salariati si nu prea este accesibila. Cu mii demultumiri, MARIANA A.
Poprirea lunara este exact atat cat scrie in hotararea pe care o aveti, respectiv 16,5% din veniturile nete si permanente. Avand in vedere faptul ca vi se specifica clar "nete si permanente", in baza de calcul a pensiei de intretinere nu vor intra sumele de bani primite sporadic (ore suplimentare, prime ocazionale, etc). Pentru sumele restante, angajatorul este obilgat sa retina si sa vireze sumele incepand cu data specificat in ordonanta de infiintare a popririi, respectiv iunie 2012 daca asa a hotarat instanta. Suma nu o veti primi pe toata odata, ci esalonat si, probabil ca, in cei 350 lei pe care ii primiti sun inclusi si o parte din aceasta restanta.
Totusi, incercati sa aveti o corespondenta scrisa cu angajatorul tatalui, trebuie sa stiti ce reprezinta suma, cat pt luna in curs, cat din restanta.

Veniturile sporadice cum sunt primele, premiile , recompensele, sporurile , diurnele nu sunt retinute pentru plata pensiei de intretinere.


BUNA SEARA! V a multumesc pentru sfaturi, insa la proces ne-a fost solicitata , fiecarei parti in parte, adeverinta de venit pe ultimele 6 luni ale anului (2012), venit ce includea si aceste comisioane , ore suplimentare, tichete de masa. Mentionez ca lucram la aceeasi societate si stiu exact cum arata adeverinta de venit, fapt ptr. care d-na avocat a si mentionat in timpul procesului ca venitul este fluctuant , drept ptr care a cerut o cota parte si nu o suma fixa. Pot sa mai adaug ca venitul se vireaza direct pe cardul de salariu . Va multumesc din suflet si astept cu nerabdare sfatul d-voastra. MARIANA A.
biancateodora a scris:

d-na avocat a si mentionat in timpul procesului ca venitul este fluctuant , drept ptr care a cerut o cota parte si nu o suma fixa.


Cota parte a fost ceruta tocmai din cauza ca din adeverinta de venit nu reiesea care este venitul net permanent - acesta fiind cel pe baza caruia se calculeaza pensia de intretinere.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara stela1974 stela1974 Buna ziua....am mai apelat la d-voastra si alta data....intrebarea mea este:Cum se calculeaza pensia alimentara ptr un copil?...Care este minimul pensiei ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Diesel999 Diesel999 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea. Sunt divortat si am o fetita de 17 ani, pentru care platesc pensie alimentara 25% din venituri. ... (vezi toată discuția)
Nu pot obtine pensia de intretinere deoarece sotul este navigator!!! ContSters114133 ContSters114133 buna seara! desi am o ordonanta irevocabila in care se spune ca sotul este obligat la plata pensiei de intretinere in cuantum de 25% din venitul net lunar, ... (vezi toată discuția)