Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Actualizarea bazei de date a Casei de Sanatate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Actualizarea bazei de date a Casei de Sanatate

Buna ziua,
Sunt PFA si sunt cu platile la zi in ceea ce priveste contributiile obligatorii. Totusi, la Casa de Sanatate (din Iasi) figurez ca neasigurata. Mi s-a spus ca ar trebui sa merg la Casa de sanatate sa fac dovada platii pentru ca ei sa-si actualizeze baza de date. Nu mi se pare normal, cu atat mai mult cu cat salariatii (sau contabilii firmelor) nu merg sa faca dovada platilor si sunt considerati asigurati doar pe baza declaratiilor. In plus, nu mai exista o evidenta reala a asiguratilor.
Nu ar trebui ca ANAF si Casa de sanatate sa aiba o baza de date comuna?
Exista legislatie care sa reglementeze acest aspect? Multumesc.
de parca ar fi ceva normal.
Trebuie sa mergeti la Casa de sanatate sa va ia in evidenta completind un contract de asigurare.Cu toate declaratiile de venit si de venit anticipat(200 si 220) si cu ordinele de plata mergeti sa va ia in evidenta.Alta solutie nu aveti.
1. - Deoarece sunteti PFA trebuie sa platiti si cota lunara de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii in baza unui contract de asigurare incheiat cu Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).
- Aceasta cota de contributii va ajuta sa beneficiati de concedii medicale (inclusiv concediu de maternitate).

2. Contributia platita de dvs. la sanatate ajuta la a beneficia de servicii medicale (adica sunteti asigurata).

3. In cazul salariatilor (cu contract individual de munca) cota de 0,85% ste platita de angajator.

4. Trebuie sa mergeti la CJAS sa rezolvati problema.
Va multumesc pentru raspuns. Conform Ghidului ANAF din 19.06.2012,
''Declararea şi plata contribuţiilor sociale:
Declararea veniturilor care reprezintă baza lunară de calcul a contribuţiilor
sociale se realizează prin depunerea unei declaraţii privind venitul asigurat la
sistemul public de pensii, precum şi a declaraţiei de venit estimat şi a
declaraţiei privind venitul realizat, pentru contribuţia de asigurări sociale de
sănătate.''
De aici am inteles ca nu mai e necesar sa depun o declaratie si la Casa de sanatate. Iar contract de asigurare nu stiu sa se faca pentru fiecare asigurat (asa cum prevede legea, de fapt).
De ce totul se complica din ce in ce mai mult, in loc sa se simplifice? ...
Platesc si 0,85%. Pacat ca nu e o contributie obligatorie, ca sa o platim tot la ANAF. Facem o multime de drumuri ...
Va multumesc pentru raspuns.