Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Termen emitere decizie de concediere individuala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Termen emitere decizie de concediere individuala

Buna seara!
Dupa ce Consiliul de administratie decide desfiintarea unor posturi, in ce termen, trebuie directorul sa emita decizia de concediere (cu previz inclus)? In cazul meu, se vor face concedieri individuale.
Multumesc!
Codul Muncii nu reglementeaza decat in anumite situatii termenul in care se emite decizia de incetare a c.i.m. (art.56 alin.2, art.252 ain.1, art.62 alin.1 ).

Avand in vedere ca , nicio modificare in Revisal nu poate fi operata de la sine, ci trebuie sa fie facuta in baza unui document justificativ. si ca completarea si transmiterea in REVISAL a incetarii raportului de munca se face la data incetarii c.i.m. (art.4 alin.1 lit.d din HG nr.500/2011) ar rezulta ca decizia de concediere ar trebui sa fie emisa la data incetarii c.i.m.