avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nelamurire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nelamurire

Buna ziua!
Mama mea a mostenit apartamentul parintilor ei, adica al bunicilor mei. Cand a decedat bunicul meu a facut succesiunea pentru ea si pentru bunica mea. Recent a decedat si bunica, iar apartamentul ramane mamei, intrucat nu mai are niciun frate. Intrebarea mea este: ce act trebuie sa faca pentru a-mi da legal mie acel apartament? Cam care ar fi costurile in acest caz? Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde!
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 18:23, 14 Martie 2009
Succesiunea dupa bunica pentru ea , ...si apoi om mai vedea ... :D
mergeti la un notariat si va rezolvati toate problemele. ganditi-va ce act vrei sa faceti. puteti face vanzare cumparare, este cel mai recomandat, contract de intretinere, de donatie.
Daca sunteti unicul copil al mamei dumneavoastra, va poate transmite apartamentul prin donatie fara a exista riscul ca la decesul ei vreun alt mostenitor sa ceara reductiunea donatiei.

Costurile donatiei sunt sensibil mai mici deoarece nu se plateste impozitul pe veniturile obtinute din instrainarea imjobilelor.
Valoarea taxelor (onorar notarial si tariful pentru intabulare) depinde de valoarea imobilului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie irina-escu irina-escu Buna ziua Care ar fi cea mai potrivita modalitate prin care mama imi poate da un apartament? Datele sunt urmatoarele: ambii parinti traiesc si suntem 2 ... (vezi toată discuția)
Succesiune intarziata cris99 cris99 Buna ziua,. Bunica mea a decedat acum 9 luni, dorim sa deschidem succesiunea, mama mea este unicul copil. Bunicul meu a decedat acum 15 ani si nu am facut ... (vezi toată discuția)
Act de donatie kerekeshermina kerekeshermina Buna ziua, parintele meu (mama deoarece tatal meu a decedat de multi ani)a facut un act de donatie pe numele meu cu acordul fratilor mei. Doresc sa-mi spuneti ... (vezi toată discuția)