Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere impotriva rezolutiei - Marea Britanie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere impotriva rezolutiei - Marea Britanie

A fost condamnat la inchisoare pentru uz de fals in Marea Britanie in 2008, a mai avut o amenda administrativa pentru lovire si amenintare in 2012 iar acum, in 2013,pentru abandon de familie in care s-a dovedit reaua-credinta procurorul i-a dat tot o amenda administrativa.
Este corecta decizia luata?
... hm... corecta... dar, cam blanda!

Depuneti o plangere impotriva rezolutiei procurorului la procurorul ierarhic superior.

Si daca se mentine rezolutia data, depuneti apoi la instanta plangerea.
Multumesc frumos pentru raspuns,,,,,,...ce ar trebuie sa punctez in plangere?, d-nul procuror a specificat in rezolutie ca faptuitorul nu are antecedente penale si a adus atingeri minime valorilor sociale. Pur si simplu l-a scos curat ca lacrima.
Motivati ca s-au adus atingere dreptului copilului de a fi intretinut si crescut de parintii sai, ca daca toti am fugi de raspundere statul ne-ar avea grija tuturor, ne-ar plati mancare si chirii si ne-ar tine in orfelinate...
Exagerez, dar cam asa stau lucrurile, trebuie spuse insa oficial si contrazis punctual toata teoria procurorului.
Multumesc mult Avlil.....am facut plangerea, am depus-o......acum astept raspunsul procurorului.