Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Stornare cheltuiala din luna 05/2013
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Stornare cheltuiala din luna 05/2013

Buna, am de stornat urmatoarea formula ctbila ptr ca nu s-a inergistrat TVA-ul .

628=401 20 lei

Va rog frumos ajutati-ma cu un sfta cum sa o fac aceasta stornare?ce nota ctbila?si ce declaratie rectificativa trebuie depusa avand in vedere ca incepem luna august?

mulutmesc mult
Buna ziua,

In opinia mea, ar trebui sa inregistrati numai TVA aferenta fara sa mai stornati nota contabila deja inregistrata.
Veti inregistra astfel suma TVA dedecutibila in luna iulie:
4426 = 401 cu suma TVA

Suma tva se va prelua in decontul TVA al lunii iulie pe randul de regularizari taxa deductibila si veti depune o noua declaratie 394 pentru luna mai 2013.

Numai bine