avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Stornare cheltuiala din luna 05/2013
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Stornare cheltuiala din luna 05/2013

Buna, am de stornat urmatoarea formula ctbila ptr ca nu s-a inergistrat TVA-ul .

628=401 20 lei

Va rog frumos ajutati-ma cu un sfta cum sa o fac aceasta stornare?ce nota ctbila?si ce declaratie rectificativa trebuie depusa avand in vedere ca incepem luna august?

mulutmesc mult
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 17:23, 31 Iulie 2013
Buna ziua,

In opinia mea, ar trebui sa inregistrati numai TVA aferenta fara sa mai stornati nota contabila deja inregistrata.
Veti inregistra astfel suma TVA dedecutibila in luna iulie:
4426 = 401 cu suma TVA

Suma tva se va prelua in decontul TVA al lunii iulie pe randul de regularizari taxa deductibila si veti depune o noua declaratie 394 pentru luna mai 2013.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

D394 si 300 Kolea41 Kolea41 Va rog un raspuns : se cumpara niste bunuri ce nu sunt necesare domeniului de activitate ( ex. o camera de filmat video ,la activitate agricola ) Automat ,in ... (vezi toată discuția)
Storno factura ContSters170028 ContSters170028 Buna ziua, in 2010 s-a primit pe mail o factura, s-a achitat si dupa cateva zile a venit originalul pe posta achitandu-se din nou din neatentie . Am observat ... (vezi toată discuția)
Stornare factura. luciapap luciapap In 18.05.2010 am o factura de consumabile pe care am inreg 6028=401 si 4426=401 Acuma in August seful imi aduce o factura din Mai storno partial la factura ... (vezi toată discuția)