Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Constatarea perimarii intr-un dosar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Constatarea perimarii intr-un dosar

Un dosar a fost suspendat in temeiul art. 244 alin. 1 pct. 1 din C. Pr. Civ. vechi pana la solutionarea definitiva si irevocabila a unui alt dosar. In cel de-al doilea dosar (pana la ramanerea definitiva si irevocabila a caruia a fost suspendata judecata primului) s-a pronuntat o hotarare definitiva si irevocabila in data de 05.07.2012.
Avand in vedere situatia de mai sus, va rog sa-mi spuneti daca eu in calitate de parte in dosarul care a fost suspendat, pot sa solicit constatarea perimarii pentru motivul ca a trecut mai mult de un an de zile de la data la care a ramas definitiva si irevocabila hotararea din cel de-al doilea dosar. Precizez si faptul ca partea adversa a solicitat suspendarea dosarului in temeiul art. 244 alin. 1 punctul 1 din C. Pr. Civ. iar ulterior nu a mai cerut repunerea pe rol a acestuia.
Va multumesc anticipat!
Da, puteti invoca dv.perimarea sau se poate constata de instanta din oficiu