Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare timbru de mediu pentru o masina cumparata ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare timbru de mediu pentru o masina cumparata pe leasing, inmatriculata in iulie 2013

Ma puteti ajuta cu o informatie/sfat, daca putem recupera timbrul de mediu pentru o masina cumparata pe leasing acum un an, si la care am achitat ultima rata in iunie si apoi am inmatriculat-o in iulie 2013?
Masina e din 2005 si a fost inmatriculata prima data in RO in dec. 2006. A avut numere de leasing pana in 2010 cand firma de leasing a inmatriculat-o cu numere de Cluj. Nu s-a platit atunci taxa de mediu atunci pentru ca din cate am inteles (asa mi-a comunicat firma de leasing) masinile pe care s-a platit vama si accize erau scutite de plata taxei. Acum am inmatriculat masina si am platit taxa de mediu 8180RON. Mai putem recupera acesti bani? Din cate am inteles pana acum s-au pierdut cam toate procesele cei care au platit timbrul de mediu in 2013 dupa martie.

Va multumesc!
Cei care v-au comunicat faptul ca acest tip de procese se pierd pe instantele din Romania, ori nu sunt specialisti, ori au dat de oameni incompetenti, ori, au avut nenorocul sa nu isi redacteze cererile de chemare in judecata in conformitate cu legislatia actuala si cu normele comunitare pe care legea taxei de timbru de mediu le incalca.Raspunsul este, da, mai puteti recupera taxa timbrului de mediu platit pentru inmatricularea autoturismului.Mergeti la un specialist in astfel de procese si veti avea castig garantat.Eu am inmatriculat autoturism in baza unei hotarari judecatoresti in luna Mai, proces castigat pe noua taxa de timbru de mediu .
Va multumesc pentru raspuns. Ma scuzati, dar nu inteleg in luna mai cum ati putut castiga proces pe noua taxa de mediu daca primele sentinte bazate pe legea care a intrat in vigoare in martie din cate am inteles s-au dat doar in luna iunie.

Deci sunt in cautare de avocat in Tg. Mures.. daca cineva citeste, ma poate contacta aici.
csabab, utilizator
Actiunea s-a introdus in instanta la cursul lunii martie, exact dupa intrarea in vigoare a OUG 9/2013 si bineinteles , dupa intrarea in vigoare a Noului Cod de Procedura Civila care spune foarte clar ca de la momentul introducerii in instanta a actiunilor, primul termen de judecata se stabileste in cel mult 60 de zile dupa parcurgerea etapei de comunicare a actelor intre institutii.Pe data de 28 mai s-a dat termen de judecata si s-a si judecat.
Luciana Guraliu-Macovei, Avocat
csabab a scris:

Ma puteti ajuta cu o informatie/sfat, daca putem recupera timbrul de mediu pentru o masina cumparata pe leasing acum un an, si la care am achitat ultima rata in iunie si apoi am inmatriculat-o in iulie 2013?
Masina e din 2005 si a fost inmatriculata prima data in RO in dec. 2006. A avut numere de leasing pana in 2010 cand firma de leasing a inmatriculat-o cu numere de Cluj. Nu s-a platit atunci taxa de mediu atunci pentru ca din cate am inteles (asa mi-a comunicat firma de leasing) masinile pe care s-a platit vama si accize erau scutite de plata taxei. Acum am inmatriculat masina si am platit taxa de mediu 8180RON. Mai putem recupera acesti bani? Din cate am inteles pana acum s-au pierdut cam toate procesele cei care au platit timbrul de mediu in 2013 dupa martie.

Va multumesc!

Intrucat a trecut aproape un an si din cate am citit: "...pe rolul Curtii de Justitie a Uniunii Europene, s-a formulat Cauza C331/13, avand ca solutionare raspunsul la intrebarea preliminara, daca aceasta taxa (timbru de mediu) este sau nu in contradictie cu cerintele UE."

Exista acum sanse serioase sa ne putem recupera banii de la stat, daca deschidem un proces?
Actiunea poate fi admisa.