Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expertiza medicala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expertiza medicala

Eu is invinuitul.

P. vatamata are 17 zile IML, dar nu cred ca le merita.

Daca cer o expertiza medicala, ce sanse am sa mi se aprobe? EU cred ca acele zile IML vor cobori cu mult sub 10 zile IML.

Care e faza: p. vatamata a avut initual 8 zile IML ,apoi s-a dus la medici specialisti si i s-a dat 17 zile...
ori el a fost 7 zile internat in spital. aia nu l-au vazut?
Este dreptul dvs. sa solicitati procurorului de caz, efectuarea unei expertize medicale, in conditiile in care aveti elemente solide (eventuale neconcordante intre actele medicale existente la dosar, privind starea de sanatate a victimei, etc.) care sa va sustina punctul de vedere.
Nu este obligatoriu ca procurorul de caz sa accepte solicitarea dvs., desi daca se ajunge la trimiterea dosarului in instanta, avocatii dvs. ar putea specula refuzul procurorului de a se efectua expertiza medicala solicitata.
Nu au nici o legatura zilele de spitalizare cu zilele de ingrijiri medicale, in certificatul medico-legal sunt trecute zilele de ingrijiri medicale.
Aveti dreptul sa solicitati o contraexpertiza dar va trebui sa o platiti.
Este posibil ca organul de ancheta penala sa va respinga cererea daca nu motivati din ce motive s-au produs erori.
Deci nu ma pot plange doar ca zilele IML sunt excesiv de mari in raport cu leziunile produse?

trebuie sa gasesc erori/greseli ca sa pot pune in discutie o expertiza?

eu sunt din provincie, de obicei care cer re expertizarea la bucuresti... reusesc sa scoata un numar mai redus de zile IML

si 12 zile daca ar fi ..
bagobond, utilizator
Da, simplul fapt ca va plangeti nu inseamna nimic.
Nu se va lua in seama.