Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... expertiza medicala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

expertiza medicala

Eu is invinuitul.

P. vatamata are 17 zile IML, dar nu cred ca le merita.

Daca cer o expertiza medicala, ce sanse am sa mi se aprobe? EU cred ca acele zile IML vor cobori cu mult sub 10 zile IML.

Care e faza: p. vatamata a avut initual 8 zile IML ,apoi s-a dus la medici specialisti si i s-a dat 17 zile...
ori el a fost 7 zile internat in spital. aia nu l-au vazut?
Nu este deloc asa.
Depinde ce rezulta din cerere si daca poate motiva suficient de bine.

Se poate apela si la expertize extrajudiciare dar probabil ca in acest caz nu are sens deoarece costurile ar fi mult prea ridicate.
Nefiind aspecte de ordin juridic instanta se orienteaza dupa medicii legisti.
Extrajudiciare? adica facute de capul tau, fara aprobarea procurorului?

cam cat ar costa asa ceva?
O face medicul legist, nu dvs.

Depinde de complexitate costul.
Dar asa aproximativ... pt. un proces de lovire si alte violente...s-a lasat cam cu multi pumnii...dar toti de insitate usoara
Daca se ajunge in instanta, de regula, expertiza extrajudiciara nu va avea trecere in fata unei expertize judiciare. Altfel spus, riscati sa cheltuiti niste bani degeaba.