Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... REVENDICARE TEREN
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

REVENDICARE TEREN

Buna ziua,
sotul meu a primit dupa decesul bunicii un certificat de mostenitor.Acum dupa 6 ani de la decesul bunicii ,un unchi, fiul defunctei , a facut diverse demersuri ( nu ne-a pus in tema cu procedura ) de a revendica niste terenuri care au apartinut bunicii ,terenuri care au fost nationalizate.
Acest unchi ne-a socilitat anumite sume de bani pentru aceste demersuri.Ne-a spus ca formalitatile referitoare la transferul proprietatii pe numele sotului nu se efectueaza de catre notar si ca nu ar fi necesara prezenta sotului la intocmirea actelor.Mentinez ca acest unchi nu are procura notariala prin care sa semneze documente in numele sotului, doar procura prin care sa depuna in numele nostru diverse acte.
care este procedura legala si ce formalitati trebuie efectuate in cazul punerii in posesie a terenului obtinut din revendicari.
Multumesc.
La notar se poate face o procura speciala prin care specificati in mod expres si faptul ca unchiul este imputernicit sa faca toarte demersurile pentru notarea proprietatii in cartea funciara ( cota ce i se cuvine sotului)
Multumesc, va rog sa-mi spuneti care este procedura in cazul revendicarilor, am inteles ca nu se efectueaza de catre norat ,ci prin procuratura?
Cine v-a zis ca revendicarea se face prin Procuratura? Revendicarea unui teren se face la PRIMARIA localitatii unde este terenul. Ultimul termen de depunere a cererilor a fost la L247/2005, ca urmare daca certificatul de mostenitor pe care il aveti este de acum 6 ani(din anul 2007) atunci terenul a fost revendicat de decedat, nu inteleg ce bani v-a cerut unchiul dvs. pentru ca Primaria emite titlul de proprietate pe cel care a cerut terenul iar dv.(sau unchiul) trebuie sa il ridicati de la primarie si sa faceti la un notar (sau prin instanta) iesirea din indiviziune. Fiti atenti ca acum 6 ani nu se mai putea cere teren la legile proprietatii.Sa nu fie o cacealma.
pusa2mimi, utilizator