Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Ordonanþa nr. 16/2013 pentru modificarea ºi ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Ordonanþa nr. 16/2013 pentru modificarea ºi completarea Legii nr. 571/2003

Buna ziua,

Dupa cum se stie in ultimul timp tot mai mulet persoane au " fentat " taxa de timbru la inmatricularea unei masini prin metoda partajului deorece era scutita de taxa . Acum prin O.G. s-a dispus modificarea legii. Intrebarea mea este de cind intra aceasta modificare in vigoare de astazi 5.08.2013 sau de la 1 septembrie? asa cum se arata mai jos la Art. V. -Prevederile art. I pct. 8 şi 15-25 se aplică începând cu data de 1 septembrie 2013.

Art. IV. -Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 9/2013 privind timbrul de mediu pentru autovehicule, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 119 din 4 martie 2013, se modifică după cum urmează:
1. La articolul 8, litera f) se abrogă. ( este vorba de partaj al acest articol )
2. La articolul 15, alineatele (1) şi (3) se modifică şi vor avea următorul cuprins:
" Art. 15. -
(1) În vederea stimulării vehiculelor noi, nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic, persoanele fizice, persoanele juridice, unităţile administrativteritoriale şi instituţiile publice care achiziţionează autovehicule electrice noi beneficiază de un tichet cu valoare nominală, pentru fiecare autovehicul nou achiziţionat, denumit în continuare ecotichet.
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
(3) Criteriile de eligibilitate, modelul ecotichetului prevăzut la alin. (1), modalitatea de utilizare, precum şi metodologia de finanţare se stabilesc prin Ghid de finanţare a programului aprobat prin ordin al ministrului mediului şi schimbărilor climatice."
Art. V. -Prevederile art. I pct. 8 şi 15-25 se aplică începând cu data de 1 septembrie 2013.
Art. VI. -
Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 927 din 23 decembrie 2003, cu modificările şi completările ulterioare, Ordonanţa Guvernului nr. 64/2001 privind repartizarea profitului la societăţile naţionale, companiile naţionale şi societăţile comerciale cu capital integral sau majoritar de stat, precum şi la regiile autonome, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 536 din 1 septembrie 2001, aprobată cu modificări prin Legea nr. 769/2001, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi cu cele aduse prin prezenta ordonanţă, se republică în Monitorul Oficial al României, Partea I, după aprobarea prin lege a prezentei ordonanţe, dându-se textelor o nouă numerotare.

Multumesc,
Daca reusiti, urmariti subiectul , a fost deschis acum doua zile si am dat raspunsul acolo dar va pot spune pe scurt.....atata vreme cat OUG 16/2013 nu a fost aprobata printr-o lege , nu au fost renumerotate textele de lege si nu au fost republicate actele normative modificate in MO al Romaniei, data intrarii in vigoare a modificarilor aduse la OUG 9/2013 nu poate fi 05.08.2013.E adevarat ca OUG 16/2013 a fost publicata in MO inca din 02.08.2013 dar efectele ei se produc asa cum scrie clar textul, odata ce prezenta ordonanta se aproba prin lege, se renumeroteaza textele de lege si se republica actele normative modificate in MO al Romaniei.