Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata fara penalizare

mama mea e nascuta in August 1961, activez in campul muncii de 32 de ani. Varsta standard de pensionare este 62 ani si 1 luna. Are grupa a II-a care-i reduce varsta de pensionare cu 4 ani. As vrea sa stiu la ce varsta poAtE iesi la pensie anticipata fara penalizare, sau ce obtiuni ARE. Multumesc
Conditia de varsta este de 57 de ani si 1 luna.
Conditia de stagiu este de 40 de ani si 3 luni,fara stagiul asimilat.

Daca are 18 ani in grupa II-a de munca,perioada suplimentara la vechimea in munca este de 4 ani si 6 luni.
Daca are 19 ani,perioada suplimentara este de 4 ani si 9 luni.
Perioada suplimentara se adauga la stagiul efectiv.
32 + 4 si 6 luni=36 si 6 luni de stagiu
32 + 4 ani si 9 luni = 36 ani si 9 luni

Buna ziua!

Mama mea este nascuta la 8.03.1956 si lucreaza din data de 14.08.1975.

As dori sa aflu cu ce data isi poate face dosarul de pensie fara penalizare.
Mentionez ca nu a avut deloc intreruperi de activitate.

Va multumesc! :)
1. Pentru o femeie nascuta in martie 1956 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 4 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 4 luni iar stagiul minim d cotizar este de 15 ani.

2. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani si 4 luni, in iulie 2016;
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 4 luni, in iulie 2011;

3. - Deoarece ati depasit stagiul complet de cotizare cu 8 ani, puteti solicita oricand pensie anticipata.
- Pensia se va acorda de la data depunerii cererii si se va pune in plata de la data incetarii raporturilor de munca.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 30 de ani si 4 luni + 8 ani = 38 de ani si 4 luni.
Aceasta conditie o va indeplini in 14/12/2013

14/08/1975-14/08/2013 = 38 de ani + 4 luni pana la 14/12/2013
mama mea e nascuta in August 1961, activez in campul muncii de 32 de ani. Varsta standard de pensionare este 62 ani si 1 luna. Are grupa a II-a care-i reduce varsta de pensionare cu 4 ani. As vrea sa stiu la ce varsta poAtE iesi la pensie anticipata fara penalizare, sau ce obtiuni ARE. Multumesc