avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata fara penalizare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata fara penalizare

mama mea e nascuta in August 1961, activez in campul muncii de 32 de ani. Varsta standard de pensionare este 62 ani si 1 luna. Are grupa a II-a care-i reduce varsta de pensionare cu 4 ani. As vrea sa stiu la ce varsta poAtE iesi la pensie anticipata fara penalizare, sau ce obtiuni ARE. Multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:31, 15 Noiembrie 2014
V-am dat deja,un raspuns.
Pentru verificarea raspunsului,precizati:
Ani,luni si zile de stagiu.
Ani,luni si zile de grupa II-a,eventual procentul.
Buna ziua! Sunt nascuta pe data de 18 luna 7 an 1957. Am vechime in campul muncii de 39 ani si 6 zile .Cand pot sa depun dosarul pentru pensie anticipata fara penalizare?
1. Ati mai pus aceeasi intrebare si ieri si vi s-a raspuns.

2. Intrati pe:

www.avocatnet.ro/content/for...
Buna ziua, sotul meu nascut pe 24 decembrie 1959, are 31 ani vechime, cand poate iesi la pensie anticipata (cu penalizare sau fara penalizare)
Va multumesc frumos !
1. Pentru un barbat nascut in decembrie 1959 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pensia pentru limita de varsta se cuvine persoanelor care indeplinesc, cumulativ, la data pensionarii, conditiile privind varsta standard de pensionare si stagiul minim de cotizare.
- Sotul dvs. poate solicita pensie pentru limita de varsta, la 65 de ani, in decembrie 2024.

3. - Pensia anticipata (fara diminuare) se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel putin 8 ani mai mare decat stagiul complet de cotizare.
- Sotul dvs. poate solicita pensie anticipata, la 60 de ani, daca atunci va avea un stagiu de cotizare de 43 de ani.

4. - Pensia anticipata partiala se cuvine, cu cel mult 5 ani inaintea implinirii varstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum si celor care au depasit stagiul complet de cotizare cu pana la 8 ani.
- Sotul dvs. poate beneficia de pensie anticipata partiala, la 60 de ani, daca atunci va avea un stagiu de cotizare intre 35 de ani si 43 de ani.

5. Deocamdata sotul dvs. are un stagiu de cotizare de 31 de ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare popesculili2003 popesculili2003 La ce varsta se poate pensiona o femeie nascuta la 13.03.1959, cu o vechime totala in munca de 32 de ani din care 14 ani sunt in grupa II ? multumesc! (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona? ailicec ailicec sunt nascuta in data de 25 martie 1961 angajata la data de 06.08.1980 grupa I de munca 06.08.1980-31.03.1992 cand ma pot pensiona (vezi toată discuția)
Când pot sã mã pensionez? oanamica oanamica Buna ziua, In contextul noii legi a pensiilor as dori sa stiu cand pot sa ma pensionez, daca am lucrat 18 ani in grupa II si sunt nascuta in aprilie ... (vezi toată discuția)